Mājražotājiem, kuri piegādā mājas apstākļos ražotu vai gatavotu dzīvnieku izcelsmes pārtiku, šogad 1. jūlijā beidzas pārejas periods. Turpmāk, ja mājražotājs vēlēsies vairāk par 30% no kopējā saražotā daudzuma realizēt citam mazumtirdzniecības uzņēmumam, tai skaitā sev piederošiem veikaliem ārpus ražošanas vietas, būs jāveic atzīšanas process. Tas attieksies uz uzņēmumiem, kas atrodas atsevišķi būvētā, dzīvnieku izcelsmes pārtikas ražošanai un gatavošanai plānotā un iekārtotā būvē individuālās dzīvojamās mājas teritorijā. Vai atsevišķi būvētā, pārtikas ražošanai un gatavošanai paredzētā un iekārtotā būvē, kas atrodas ārpus individuālās dzīvojamās mājas teritorijas līdzās izejvielu ieguves vietai, piemēram, dzīvnieku novietnei, piena fermai, kautuvei, ja tajā tiek iegūts vismaz 80% dzīvnieku izcelsmes pārtikas ražošanai vai gatavošanai paredzēto izejvielu. Ja šie uzņēmumi neveiks atzīšanu, tad no 2017. gada 1. jūlija tie varēs piegādāt neierobežotu saražotās dzīvnieku izcelsmes pārtikas daudzumu tieši galapatērētājam un ne vairāk kā 30% no kopējā saražotā dzīvnieku izcelsmes pārtikas apjoma, kas nepārsniedz 4000 kg mēnesī, citam mazumtirdzniecības uzņēmumam. Savukārt tie uzņēmumi, kuri pēc kritērijiem nav uzskatāmi par mājražotājiem, kas var piegādāt savu saražoto citam mazumtirdzniecības uzņēmumam, varēs piegādāt saražoto dzīvnieku izcelsmes pārtiku tikai tieši galapatērētājam.
Izmaiņas neskars tos mājražotājus, kas piegādā saražoto produktu tieši galapatērētājam. Tas attiecas uz uzņēmumiem, kuri piegādā mājas apstākļos ražotu vai gatavotu dzīvnieku izcelsmes pārtiku saskaņā ar MK 30.06.2015. noteikumiem Nr. 358 “Prasības mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas piegādā mājas apstākļos ražotu vai gatavotu dzīvnieku izcelsmes pārtiku”.
— Vai visiem mājražotājiem no 2017. gada 1. jūlija jābūt atzītiem?
— Nē. Noteikumi neprasa obligātu atzīšanu mājražotājiem, ja tie ievēro noteikumos esošās prasības un neplāno realizēt savus saražotos dzīvnieku izcelsmes produktus citam mazumtirdzniecības uzņēmumam, tai skaitā sev piederošiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem (piemēram, kafejnīcām, veikaliem, ja tie atrodas ārpus ražošanas vietas), vairāk nekā 30% apmērā no kopējā saražotā dzīvnieku izcelsmes pārtikas daudzuma, bet ne vairāk kā 4000 kilogramu mēnesī.